Odpowiednio dobrane drzwi wejściowe wpłyną na atmosferę panującą wewnątrz budynku, ale nie tylko. Podczas wybierania idealnych drzwi należy kierować się kilkoma wskazówkami, które pomogą znaleźć modele spełniające wszystkie wymagania domowników.

Przede wszystkim należy zwrócić uwagę na parametry drzwi zewnętrznych. Powinny wykazywać się bardzo dobrą izolacją termiczną, co przydaje się zarówno podczas mroźnej zimy, jak i upalnego lata. W obu sytuacjach mogą zatrzymać nieprzyjazną temperaturę na zewnątrz budynku. Nie mniej istotna jest również izolacja akustyczna, która ochroni wnętrze domu przed uciążliwymi dźwiękami.

Ponadto warto postawić na takie drzwi, które zapewnią dodatkową ochronę antywłamaniową. Stanowią one pierwszą blokadę przed dostaniem się niepożądanych osób do środka, dlatego muszą być wytrzymałe i stabilne. Na rynku można znaleźć także rodzaje drzwi zewnętrznych, które są wyposażone w akcesoria antywłamaniowe.

Na wstępie warto więc sięgnąć po drzwi wejściowe o najlepszych możliwych parametrach, ponieważ będą one stanowić zarówno ochronę domu, jak i jego wizytówkę.

Jak powinny otwierać się drzwi zewnętrzne?

To jedno z podstawowych pytań, jakie trzeba postawić sobie przed zakupem. Odpowiedź pozwoli zdecydować się na konkretny model, który będzie wpływał na komfort korzystania przez długi czas. Drzwi zewnętrzne otwierane do środka czy na zewnątrz? Którą opcję wybrać?

W pierwszym przypadku nie trzeba przejmować się przestrzenią na zewnątrz budynku, ale z drugiej strony należy wtedy zachować odpowiednio dużo miejsca w jego wnętrzu. Wymaga to jednak zastosowania okapnika, aby woda (deszczowa lub ze śniegu) nie spływała do pomieszczenia. Takie rozwiązanie ma jeszcze jeden plus – odpowiednio zamontowanych drzwi wejściowych otwieranych do środka nie uda się tak łatwo wyważyć.

Z kolei drzwi otwierane na zewnątrz potrzebują dodatkowej osłony w postaci zadaszenia, aby w przypadku np. śnieżycy nie utrudnić sobie (a w skrajnych przypadkach zablokować) drogi wyjścia. Poza tym są niezwykle bezpieczne (duże kłopoty z ich wyważeniem), a także ułatwiają ucieczkę w niebezpiecznych sytuacjach, np. podczas pożaru. Wiele osób uważa je również za wygodniejsze rozwiązanie.

Drzwi zewnętrzne stalowe czy drewniane?

W mieście takim jak Wrocław drzwi zewnętrzne wykonane z drewna są rozwiązaniem spotykanym najczęściej. Na tę popularność wpływa szereg czynników. Przede wszystkim są one solidne, wytrzymałe i estetyczne – pasują niemal do każdego typu budownictwa. Mała rozszerzalność cieplna i dobra izolacja termiczna również przemawiają na korzyść drzwi z drewnianego materiału. Niestety, mają one tendencję do wypaczania i wymagają stałej konserwacji, jeśli chce się je jak najdłużej utrzymać w dobrym stanie.

Przy drzwiach zewnętrznych stalowych nie napotka się takich problemów. Są mocniejsze i stanowią dodatkową ochronę przeciwpożarową. Co więcej, współczesna technologia pozwala na opracowanie dowolnego wzornictwa drzwi z tego materiału.

Jakie drzwi zewnętrzne w bloku?

W przypadku mieszkań w bloku nie trzeba tak mocno przejmować się izolacją termiczną drzwi wejściowych, ponieważ klatka schodowa stanowi dodatkową ochronę przed niekorzystnymi czynnikami atmosferycznymi. Jeśli na dodatek jest to blok z domofonem, na strzeżonym osiedlu lub z innymi zabezpieczeniami, odpada też problem dodatkowej ochrony antywłamaniowej.

Wybór drzwi zewnętrznych do bloku w takiej sytuacji można oprzeć niemal wyłącznie na ich estetyce i indywidualnym podejściu do tematu. Jeśli jednak jest to np. stara kamienica, nie warto odkładać pozostałych właściwości drzwi na bok.

Kiedy montować drzwi zewnętrzne?

Należy pamiętać, że drzwi zewnętrznych nie powinno montować się przed zakończeniem wszystkich prac związanych z budową. Instalacja powinna być zwieńczeniem realizacji. W innym przypadku mogą zostać uszkodzone. Jeśli jednak zdecydujemy się na ich wcześniejszy montaż, to trzeba zadbać o odpowiednie zabezpieczenie – np. folią, z zachowaniem dodatkowej uwagi, aby nie uszkodzić drzwi w sposób mechaniczny.

Drzwi zewnętrzne jakie kupić można w naszej firmie spełniają najwyższe standardy pod względem jakości i bezpieczeństwa. Zainteresowanych naszą ofertą zapraszamy do kontaktu. Z przyjemnością odpowiemy na wszystkie pytania związane z tym zagadnieniem.